Środa, 14 listopada 2018Imieniny: Laura, Emil, Wawrzyniec
Start » Przykazania
Przykazania Myśliwego PDF Drukuj Email

10 Przykazań Myśliwego

 

1. Przed wyjazdem na polowanie zaplanuj na jaki gatunek zwierzyny będziesz polował, wybierz odpowiednią broń i amunicję oraz przygotuj niezbędne dokumenty (legitymacja posiadacza broni, legitymacja PZŁ, zezwolenie na odstrzał indywidualny).

2. Sprawdź, gdzie polowanie zaplanowali inni myśliwi oraz zaplanuj w jakim rejonie Ty będziesz polował. Przed rozpoczęciem polowania umieść stosowny wpis w Książce Polowań Indywidualnych! Zachowasz w ten sposób podstawowe zasady bezpieczeństwa i unikniesz przypadkowego postrzelenia. Pamiętaj, jest to Twój obowiązek!

3. Od 1 sierpnia 2015r. w obwodach łowieckich 276 oraz 277 wpisy w Książce Polowań Indywidualnych dokonywane są wg nowych zasad (podział na rejony łowieckie oraz numerowane ambony i zwyżki). Informacja pomocnicza z mapą obwodu dołączona jest do każdej Książki Polowań Indywidualnych (ostatnia kartka) i jest tożsama z mapą, którą każdy myśliwy otrzymał.

4. Poluj bezpiecznie! Strzał może być oddany jedynie do poprawnie rozpoznanego celu! Pamiętaj, że jeden popełniony błąd może zmienić całe Twoje życie!

5. Opuszczając łowisko masz obowiązek wpisać do Książki Polowań Indywidualnych każdy oddany strzał oraz pozyskany gatunek zwierzyny.

6. Zagospodarowanie pozyskanej zwierzyny jest również Twoim obowiązkiem! Zwierzyna (po wypatroszeniu) powinna być oddana do punktu skupu lub też (za zgodą Łowczego) pobrana na użytek własny.

7. W przypadku gospodarowania tuszą na użytek własny, niezwłocznie dokonaj rozliczenia należności za masę ciała pozyskanej zwierzyny bezpośrednio ze Skarbnikiem Koła.

8. Pamiętaj, że pozyskaną zwierzynę możesz podarować komuś w prezencie, ale nie wolno Ci jej sprzedawać!

9. Jeśli zauważysz, że inny myśliwy narusza normy etyki łowieckiej lub regulamin polowań, nie wahaj się i zwróć mu uwagę. On też jest człowiekiem i mógł o czymś zapomnieć.

10. Każdy przypadek nagminnego łamania praw i zasad łowieckich niezwłocznie zgłaszaj członkom Zarządu Koła, którzy postarają się wyjaśnić sprawę.

Zarząd Koła

 

W listopadzie polujemy na:
Jelenie szlachetne:
byki, łanie i cielęta
Jelenie sika:
byki, łanie i cielęta
Daniele:
byki, łanie i cielęta
Sarny:
kozy i kozlęta
Dziki:
wszystkie
Muflony:
tryki, owce i jagnięta
Borsuki
Tchórze i kuny
Lisy, Jenoty, Norki Amerykanskie, Szopy Pracze
Pizmaki
Zajace szaraki i dzikie króliki:
również w drodze odlowu
Bażanty:
koguty; kury: wyłącznie na terenach OHZ (bazanta)
Kuropatwy:
tylko w drodze odlowu
Słonki
Kaczki:
krzyżówki, cyraneczki, glowienki i czernice
Gesi:
gegawy, zbożowe i bialoczelne
Łyski
Golebie grzywacze
Jarzabki
   
 


Źródło: http://www.pzlow.pl