Wtorek, 23 lipca 2024Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
Start » Historia
Historia - Kronika Koła PDF Drukuj Email

alt Z okazji 75 lecia naszego Powstania warto przypomniec krótki rys historyczny.

Zaraz po wojnie juz w sierpniu 1945 roku grupa myśliwych zawiązała stowarzyszenie mysliwskie im.św.Huberta we Wrocławiu.
W 1946 roku w dniu 25 października odbyło się pierwsze Walne Zebranie Stowarzyszenia Myśliwskiego im. Sw. Huberta. Skład pierwszego wybranego zarządu przedstawiał się następująco:
Prezes-Jarema Wodzinowski
Łowczy-Józef Biernacki
Sekretarz-Stefan Sochocki
Skarbnik -Jan Miśkiewicz.
Kol. Stefan Sochocki - był autorem pięknego znaczka Koła ,którego forma została zachowana do dzisiaj i jest naszą odznaką.
Dzierżawiono wtedy dla celów łowieckich cały obszar powiatu wrocławskiego i powiatu Środa Śląska. W 1949 roku następują podziały naszych obwodów i wyodrębniają sie nowe kola łowieckie.
W 1952 r Koło otrzymało atrakcyjne i bogate w zwierzynę płową łowisko w Świeradowie Zdrój. Do dnia dzisiejszego po retuszach w związku z powstanie rezerwatu i zmniejszeniem pow. obwodu jest to dla wszystkich członków najatrakcyjniejsze łowisko. Obcowanie z odradzająca się przyrodą po wielkiej klęsce ekologicznej , możliwość pozyskania trofeów jeleni byków jest wielkim magnesem przyciągającym co jesień na rykowisko liczna rzeszę kolegów.
W 1974 roku wybudowano Ośrodek Hodowli Bażanta w Starym Zamku .Dzięki wytężonej pracy hodowlanej ,możliwe stało się pozyskiwanie nawet 1000 szt bażantów w sezonie łowieckim. Ośrodek ciągle był modernizowany i przebudowywany .Niestety ze względów ekonomicznych hodowla przestała być opłacalna i zaniechano dalszych prac. W miejscu tym powstał nasz Domek myśliwski, gdzie nadal się spotykamy, urządzamy uroczystości i wypoczywamy.
14 kwietnia 1981 r za działalność i ofiarność na łowieckiej niwie koło zostało uhonorowane najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złomem". Dołączyliśmy do nielicznego grona najlepszych kół w naszym kraju.

W ciągu tych 75 lat zmieniał się skład członkowski koła-odeszło na zawsze wielu naszych kolegów ,nieliczni z różnych przyczyn zmienili przynależność, przybywało nowych kandydatów i nowych myśliwych Zmieniały się władze Koła, jednak należy podkreślić że wybrani koledzy umiejętnie pełnili swoje obowiązki i poświęcali swojej pracy
Prezesami Koła byli kolejno koledzy ; Jeremi Wodziński, Stefan Sochocki ,Koch ,Bartosz, Warwas, ,Zdzisław Plenkiewicz, Zygmunt Halski ,Stanisław Zatycki ,Wojciech Kalwasinski ,Edward Świsulski ,Janusz Fedeczko i pełniący tę funkcję docześnie Michał Jakubowski.
Funkcje łowczego pełnili koledzy :Biernacki, Małaszkiewicz, Maksymilian Prelicz ,Zygmunt Halski ,Stanisław Pluta,Stanisław Zatycki ,Wojciech Kalwasiński, Stefan Lubański, Mieczysław Herdzik i Edward Żaba pełniący tę funkcje obecnie.
Bogata to przeszłość i mamy za sobą liczne koleje losu .Nadal działamy i staramy sie dążyć do jak najlepszych rezultatów hodowli w dzierżawionych obwodach łowieckich .Ludzie -koledzy -członkowie koła, zawsze byli naszym mocnym punktem.Dyscyplina, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na polowaniu ,prawość łowiecka i jej bezwzględne przestrzeganie to elementy które wpływają na wizerunek Naszego Koła.

 

W lipcu polujemy na:
Sarny:
kozły
Dziki:
odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki
Lisy, Jenoty, Norki Amerykańskie, Szopy Pracze

Przez cały rok wolno polować na:

  • borsuki, tchórze, kuny (leśne i domowe) na terenach obwodów łowieckich na których występuje cietrzew lub głuszec;
  • lisy na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy - przez cały rok;
  • piżmaki na terenach rybackich obrębów hodowlanych.


Źródło: http://www.pzlow.pl